– Et smutthull som må tettes
26 medlemmer av Fagforbundet har gått saksøkt Aleris Ungplan & Boi AS, som de har jobbet for som omsorgskonsulenter. Saken har bidratt til et nytt fokus på den såkalte medleverforskriften, som Rødt før sommeren foreslo å fjerne.
RØDT-LEDER: Bjørnar Moxnes. Foto: André Løyning.
Medleverforskriften er en unntaksbestemmelse fra Arbeidsmiljøloven, og åpner for at ansatte kan være på jobb i flere uker i strekk så lenge arbeidsgiver stiller egen bolig for de ansatte i tilknytning til tiltaket. Moxnes mener forskriften er et smutthull som de kommersielle aktørene har utnyttet kynisk.
– Vi vil holde kommersielle aktører som Aleris unna skattefinansierte velferdsordninger, men inntil det er mulig, må vi endre lovverket for å gi arbeidstakerne et minimum av beskyttelse. Vi kommer til å fremme forslaget om å oppheve medleverforskriften på nytt, og håper å sikre flertall for dette, sier Rødt-leder Bjørnar Moxnes.
Les mer i Dagbladet: Vil fjerne omstridt turnusordning: – Rovdrift av ansatte
– De bruker argumentet om brukernes beste til å frata de ansatte forhandlingsretten. I praksis er dette sosial dumping med offentlig stempel.
– Mange som jobber i kommunale virksomheter har spurt oss om vi vil nekte dem å jobbe medleverturnus. Det vil vi ikke. Det er nok fleksibilitet i Arbeidsmiljøloven i dag til å avtale medleverturnus, så lenge de ansatte selv ønsker det. Vårt forslag gir altså anledning til å videreføre de kommunale variantene av medleverturnusen, sier Moxnes.
Les mer hos Fontene: Rødt vil lukke smutthullet som gir private omsorgsarbeidere 28 døgns gratisarbeid hvert år