Rødt fordømmer Israels voldsbruk mot palestinere
– Det er direkte grusomt det som skjer på Gazastripen. Palestinere har en legitim rett til å demonstrere mot en ulovlig okkupasjonsmakt, sier leder i internasjonalt utvalg i Rødt, Marianne Gulli.
SOLIDARITET: Fra en demonstrasjon i Bergen. Foto: Magne Hagesæter.
Langfredag brukte israelske soldater skarp ammunisjon mot palestinske demonstranter. 17 mennesker er drept, og over 1400 er skada. Demonstrasjonene var ment som fredelige protester med krav om at palestinske flyktninger og deres etterkommere må få vende tilbake til sine tidligere hjem i Israel.
Et kuwaitisk utkast til uttalelse, der det het at Sikkerhetsrådet uttrykte dyp bekymring over situasjonen og sorg over tapet av uskyldige palestinske liv, ble ifølge FN-diplomater blokkert av USA samme kveld.
Les hos NRK: USA stanset FN-uttalelse om Israels drap på sivil
LEDER I INTERNASJONALT UTVALG: Marianne Gulli. Foto: FOKUS.
– Palestinerne på Gazastripen lever allerede innesperret i verdens største fengsel, der Israel frarøver dem deres ressurser, livsgrunnlag og verdighet. Vi må tørre ta til motmæle og kreve at den folkerettsstridige blokaden oppheves umiddelbart, sier Gulli.
– Vi må legge et større kollektivt press på Israel for å få en stans på dette. Her kan Norge ta et første steg, både ved å utvetydig fordømme angrepene, og ved å utvise Israels ambassadør til Norge.
Les osgå: Derfor nominerer Rødt BDS-bevegelsen til Nobels Fredspris