– Styrker hverdagsvelferden for folk flest
– I Rødts budsjettforslag viser vi hvordan vi kan stanse usosiale kutt, utvide velferden og føre en politikk for at folk flest sitter igjen med mer, sier Rødt-leder Marie Sneve Martinussen.
Mímir Kristjánsson er stortingsrepresentant og finanspolitisk talsperson i Rødt. Marie Sneve Martinussen er stortingsrepresentant og leder i Rødt. Foto: Ihne Pedersen.
Onsdag 12. november la Rødt fram sitt alternative statsbudsjett.
– Rødt vil gi skattekutt til folk med vanlige og lave inntekter som merkes i lommeboka. Derfor kutter vi i skattene for tre fjerdedeler av befolkningen. Vi reduserer frikortgrensen for helsetjenester og starter innfasingen av ordentlig tannhelsereform, sier Rødts finanspolitiske talsperson Mímir Kristjánsson.
– Vi foreslår milliardløft til hverdagsvelferden og kraftig styrking av kommuneøkonomien. Totalt setter vi av 15 milliarder kroner mer enn regjeringa til å løfte velferden i kommunesektoren.
– Den norske kommuneøkonomien er på et historisk bunnivå og mange kommuner må kutte i nødvendige velferdstilbud. Rødt styrker hverdagsvelferden i kommunene med 15 milliarder mer enn regjeringen. Vi setter av mer penger til frie midler, bedre bemanning og en krisepakke til kollektivtrafikk i vårt alternative budsjett, sier Rødt-leder Marie Sneve Martinussen.
– Mange av ytelsene i velferdsstaten er så lave at de knapt går an å leve av. Derfor foreslår vi å øke minsteytelsene for uføre, pensjonister og AAP-mottakere med 15 000 kroner i året. Vi reverserer også en rekke smålige og usosiale kutt som ligger inne i regjeringens forslag, sier Kristjánsson.
– Det er en bløff at det er vanskelig å være rik i Norge. Sist de borgerlige satt i regjering kutta de skattene til de rikeste med 44 milliarder kroner. Mange av disse skattegavene er ikke reversert. Vi kutter i skattene for folk med lave og vanlige inntekter, og øker skattene for de som eier og tjener mest for å finansiere velferden og få ned forskjellene.
Mer velferd, mindre forskjeller
Rødts alternative statsbudsjett for 2026