Rødt Oslo vil stå fast mot den økende trusselen fra ytre høyre
Uttalelse vedtatt på Rødt Oslos årsmøte 22. - 23. mars 2025
Ytre høyre er i vekst både internasjonalt og i Norge. Reaksjonære krefter får stadig større innflytelse og angriper minoriteter, kvinner, andre marginaliserte grupper og venstresida. I Norge ser vi dette i FrPs økende oppslutning og retorikk, hvor islamofobi og innvandringsmotstand brukes for å svekke solidariteten og samholdet i arbeiderklassen. Samtidig mobiliserer høyreekstreme miljøer i gatene, sprer konspirasjonsteorier og hets og forsøker å skape frykt. Dette er en alvorlig trussel mot den mangfoldige arbeiderklassen, og historien har vist oss konsekvensene av å la slike krefter vokse uimotsagt.
Ytre høyre i Norge vokser ikke bare i form av ekstreme grupper, men også gjennom en politisk normalisering av rasisme og autoritære holdninger. FrP og andre høyrepartier bidrar til dette gjennom retorikk som stempler minoriteter som en trussel og angriper antirasistiske bevegelser. Dette legitimerer hat og vold, samtidig som det avleder oppmerksomheten fra økonomiske ulikheter og de reelle maktstrukturene i samfunnet.
Rasisme er et strukturelt problem i Norge og rammer bredt. Minoritetsgrupper opplever større økonomiske og helsemessige utfordringer og blir diskriminert i arbeidslivet. Samer og nasjonale minoriteter har gjennom historien vært utsatt for systematisk rasisme, og denne uretten videreføres i dag. Rasistiske forestillinger bidrar til å opprettholde klasseskiller og brukes aktivt for å splitte arbeiderklassen, slik at misnøyen rettes mot innvandrere og minoriteter fremfor økonomiske eliten. Høyreekstremisme vokser ofte i perioder med økende sosial ulikhet og økonomisk usikkerhet. Når velferden kuttes og arbeidsvilkårene forverres, blir minoriteter og innvandrere gjort til syndebukker. Rødt Oslo vil derfor koble kampen mot rasisme tett sammen med kampen for rettferdig fordeling, trygge arbeidsplasser og et sterkt offentlig velferdssystem.
Høyreekstrem vold har allerede kostet liv i Norge. Terrorangrepene 22. juli 2011, drapet på Benjamin Hermansen i 2001 og angrepet på Al-Noor-moskeen i 2019 viser at denne trusselen er reell og må tas på alvor. Det holder ikke å fordømme i etterkant – vi må handle nå.
Nazisme, fascisme og høyreekstremisme er farlig for samfunnet. Rødt Oslo forplikter seg til å aktivt bekjempe disse kreftene og arbeide for et inkluderende og rettferdig samfunn.
Rødt Oslo vil:
· Delta aktivt i motdemonstrasjoner, støtte lokale initiativer mot rasisme og bidra til opplysningsarbeid for å forhindre normalisering av høyreekstreme ytringer og aktiviteter.
· Etablere faste møteplasser med antirasistiske organisasjoner og aktivt samarbeide om politiske initiativer, kampanjer og arrangementer.
· Sikre at antirasistisk arbeid er en fast del av Rødt Oslos politiske og organisatoriske arbeid, inkludert regelmessige skoleringer av medlemmer og synlige kampanjer.
· Fremme saker i bydelsutvalg, bystyret og stortinget for å hindre spredning av høyreekstreme ideer, inkludert tiltak mot diskriminering og hatkriminalitet.
· Ha en klar nulltoleranse for rasistiske uttalelser og handlinger blant våre medlemmer, med tydelige retningslinjer og systemer for oppfølging for å motarbeide alle former for diskriminering i vår organisasjon.