Joint Viking: Føre vár eller etter snar?
Har regjeringa og forsvarsledelsen ingen evne til læring, eller er det bare en generell maktarroganse som kommer til uttrykk?
Marinefartøyet KV Harstad er for tiden med på øvelsen Joint Viking.Foto: Petter Brenni Gulbrandsen/Royal Norwegian Navy.
NRK/Troms rapporterer i dag, mandag, at kommuneoverlegen i Bardu sier at de ble involvert i smittevernberedskapen for den store Nato-øvelsen, Joint Viking, først etter at det ble påvist koronasmitte på soldater 9. januar. Men ikke før 26. januar, etter at det også ble påvist mutert virus på to engelske soldater i Målselv, ble øvelsen «Joint Viking» endelig avlyst av regjeringa.
Torsdag 28. januar publiserte så filternyheter.no dokumentasjon som viser at Folkehelseinstituttet (FHI) flere ganger før nyttår hadde sterk kritikk av smittevernberedkapen som Forsvaret hadde planlagt for «Joint Viking». Blant annet at kohort-størrelse på 40 soldater i karantene er fullstendig i strid med helsefaglige råd.
Skandalen blir bare større og større. Koronapandemien har pågått i nærmere ett år. Har regjeringa og forsvarsledelsen ingen evne til læring, eller er det bare en generell maktarroganse som kommer til uttrykk? Fra Ap ser vi nå «forsvarsministerjakt», og stortingsrepresentant Cecilie Myrseth kommer med skarp og berettiga kritikk fordi de helsefaglige rådene fra FHI ikke er fulgt. Men hvorfor kommer reaksjonen først nå?
FYLKESTINGSREPRESENTANT: Jens Ingvald Olsen. Foto: Marius Fiskum/Tromsø kommune.
«Stortinget ber regjeringen innhente vurderinger fra kommuneoverlegene i nord-norske kommuner og hensynta disse i vurderingen av tiltak for å hindre importsmitte fra utenlandske soldater. Planlagte øvelser og trening bør endres, tilpasses eller avlyses, dersom det er nødvendig for å unngå lokal spredning av importsmitte og overbelasting av sivilt helsevern.»
Dette moderate forslaget til vedtak i Stortinget ble fremmet av Rødt da Regjeringas «Korona-rapport» ble behandlet i midten av januar. Forslaget fikk tilslutning kun fra Mdg, SV og Sp, men ikke fra Ap, Frp og regjeringspartiene.
Forslaget ble fremmet i en situasjon da det allerede var kommet amerikanske, engelske og nederlandske soldater til Nordland og Troms for deltaking i «Joint Viking». Det var allment kjent at det var stor spredning av det muterte viruset i England. Og ikke minst; 9. januar ble det meldt at nærmere 50 utenlandske soldater hadde fått covid 19.
Men det sitter tydligvis svært langt inne hos Ap og regjeringspartiene å foreta seg noe som kan trekke Nato og forsvarsledelens fortreffelighet i tvil.
På tross av stadig sterkere krav fra helsepersonell i nord, fra media og noen lokalpolitikere, blant annet undertegnede, om at Nato-øvelsen måtte avlyses, ble dette blankt avvist av forsvarsminister Frank Bakke-Jensen. Han fikk også sterk støtte fra lokale Høyre-politikere som f.eks. stortingskandidat Erlend Svardahl Bøe. Men også ordførerne både i Bardu, Målselv og Harstad uttrykte sterkt tiltro til Forsvarets håndtering av smittevernet.
Joda, det er utmerket at Ap fremmer kritikk mot forsvarsministeren i denne saka, men også Cecilie Myrseth bør reflektere over at ordtaket «Bedre føre vár enn etter snar», har svært stor gyldighet, også i koronatida.
Publisert hos Nordnorsk Debatt mandag 1. februar 2021.