OBS!

Denne saken er flere år gammel. Innholdet kan være utdatert.

Opphev kriminaliseringa av den baskiske venstresida

Rødt har levert en protest via den spanske ambassaden i Norge mot forbudene av det baskiske kommunistpartiet Euskal Herrialdeetako Alderdi Komunista (EHAK) og sosialistpartiet Eusko Abertzale Ekintza (EAE), og ber samtidig norske myndigheter ta initiativ for å stanse kriminaliseringa av den baskiske venstresida.

Rødt mener at dommene i spansk høyesterett av henholdsvis 16. og 18. september 2008 er politiske og forsøker å klistre terroriststempelet til partier som fører en legitim kamp for baskernes rett til sjølbestemmelse. Disse partiene representerer en bevegelse som har stor oppslutning, i snitt 10-15 % oppslutning ved valg til det baskiske parlamentet, og flertall i flere baskiske byer og landsbyer.

- Spanske myndigheter bruker anklager om forbindelser til ETA til å forby politiske organisasjoner, sier nestleder i Rødt Ingrid Baltzersen. - Det er grunnleggende udemokratisk og i ferd med å ta knekken på siste rest av rettssikkerhet og mulighet til å jobbe åpent politisk for baskiske nasjonalister.

- Rødt støtter kampen for baskisk sjølbestemmelse og vi vil uttrykke vår solidaritet med de baskiske nasjonalistene som sloss for dette, fortsetter Baltzersen. -Bølgen av tiltak for å hindre baskere i å organisere seg og frata dem alle muligheter til legal politisk virksomhet må opphøre.

- Dersom Norge skal ha troverdighet som fredsnasjon må vi ta ansvar også i slike europeiske anliggender. Vi ber derfor om at norske myndigheter legger press på den spanske regjeringa for å få en slutt på organisasjonsforbudet mot den baskiske venstresida, avslutter Rødt sin nestleder, og føyer til at dette er en forutsetning for en politisk løsning som kan sikre nasjonale, demokratiske rettigheter for baskerne på fredelig vis.

Oslo, 23.september 2008
Ingrid Baltzersen, nestleder i Rødt
tlf. 98876578